Podniebne formy rekreacji coraz bardziej w modzie

Rosnącym stale powodzeniem cieszą się ostatnio powietrzne formy rekreacji, w tym paralotniarstwo, skoki w tandemie, a także samodzielne skoki spadochronowe. Rozsiane po całym kraju aerokluby z pewnością nie mogą narzekać na deficyt zainteresowanych podniebnymi przygodami. Oto najciekawsze sporty powietrzne, które mają coraz więcej amatorów.

Lotniarstwo i paralotniarstwo

Od kilku lat paralotniarstwo zdobywa coraz więcej zwolenników. Pilotaż tego rodzaju sprzętu daje niezwykłą satysfakcję, a jednocześnie nie jest to aż tak wymagająca umiejętność do opanowania, jak na przykład pilotowanie samolotu. Obsługa paralotni nie jest zbytnio skomplikowana, a jej nauka nie należy do długotrwałych. Zostać paralotniarzem jest zdecydowanie łatwiej niż pilotem samolotu, dlatego jest to najczęściej wybierana forma rekreacji wśród osób, którym marzy się przemierzanie tras drogą powietrzną z możliwością samodzielnego pilotowania. Jedną z odmian paralotni, która cieszy się rosnącym powodzeniem, jest motoparalotnia. Pilotując klasyczną paralotnię wykorzystujemy tylko prawa fizyki, natomiast latając motoparalotnią mamy wspomaganie w postaci silnika ze śmigłem.

Równie ciekawą aktywnością powietrzną jest lotniarstwo. W przypadku lotni mamy do czynienia ze sztywnym, trójkątnym skrzydłem, a nie, jak w przypadku paralotni – z miękką owalną czaszą. Odmianą lotni wzbogaconą o silnik jest tzw. motolotnia. Wszystkie te typy statków powietrznych dają niesamowite wrażenia z lotów. Podobnie zresztą, ja szybownictwo czy pilotaż samolotów stworzonych do amatorskiego latania.

Skoki ze spadochronem – zastrzyk adrenaliny

Formą rekreacji lotniczej dającą najbardziej ekstremalne wrażenia są skoki ze spadochronem, dlatego też to właśnie one najczęściej wybierane są przez osoby szukające dużych dawek adrenaliny połączonych z nieograniczoną wolnością. Większość osób na początku kariery skoczka wybiera skoki w tandemie. Jest to pierwszy krok, który pozwala poznać specyfikę tego nieprzeciętnego sportu. W efekcie zaś u większości osób wywołuje niesamowitą euforię i chęć dalszego wykonywania skoków.

Skoki w tandemie wykonywane są w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora, który przypięty jest do tej samej uprzęży. Podczas skoku możemy cieszyć się ekscytującymi wrażeniami wynikającymi z bardzo szybkiego, swobodnego spadania w dół z prędkością około 200 km/h. Skoki w tandemie przeprowadzane są z dużej wysokości, na ogół jest to 4000 m. Wyskok z samolotu, gdy znajdujemy się w tak ekstremalnej odległości od ziemi, daje niewiarygodny efekt.

Przepustka do kariery skoczka spadochronowego

Dużą zaletą skoków w tandemie jest ich przystępność praktycznie dla każdego. Nie musimy przechodzić żadnych kursów ani okazywać się wykonanymi badaniami. Jedynym wymogiem jest podpisanie oświadczenia o podejmowanym ryzyku. Przygotowanie do skoku w tandemie obejmuje wysłuchanie krótkiego instruktażu, a następnie założenie uprzęży.

Jeśli rozważamy zrobienie kursu na skoczka spadochronowego, warto najpierw zdecydować się na skok w tandemie, który da nam pewien obraz tego specyficznego sportu. Jeśli po wykonaniu skoku z instruktorem stwierdzimy, że zdecydowanie jest to sport dla nas i że chcielibyśmy kontynuować tę przygodę, mamy do dyspozycji dwa najbardziej przystępne typy kursów: AFF i Mini AFF.

Tekst powstał we współpracy ze Strefą Silesia

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *