Kto może zostać trenerem personalnym?

Popularnym fachem staje się ostatnio profesja trenera osobistego. Jednak, aby naprawdę być dobrym w tym zawodzie i aby nasza praca przynosiła efekty, należy posiadać odpowiednie predyspozycje osobowościowe, fizyczne, a także przejść dedykowane szkolenie w postaci kursu trenera personalnego.

Kto to jest trener osobisty?

Trener osobisty, inaczej zwany personalnym, to nowy zawód, który bardzo mocno przystaje do dzisiejszych tendencji społecznych, w których liczy się bycie „fit”, samorealizacja, rozwój osobisty oraz zdrowy, harmonijny styl życia. Trener osobisty pracuje w sposób indywidualny z każdą zainteresowaną osobą, dopasowując specyfikę zajęć ściśle do jej predyspozycji, kondycji i charakteru.

Głównym zadaniem trenera personalnego jest pomoc w budowaniu formy fizycznej klienta, aczkolwiek, fach ten wymaga bardziej bacznego wsłuchiwania się w potrzeby danej osoby, niż przykładowo w przypadku treningów zbiorowych. Gdy pracujemy z całą grupą, mamy z góry ustalony plan zajęć, który stopniowo wprowadzamy w życie. W przypadku treningu osobistego pracujemy tylko z jedną osobą i w zależności od jej stanu fizycznego i mentalnego, oczekiwań, poziomu motywacji i innych czynników, staramy się dobrać najlepsze treningowe rozwiązania. Trener personalny jest zatem nie tylko instruktorem, ale i opiekunem swojego klienta, osobą, która go wspiera w dążeniu do postawionych celów.

Predyspozycje do bycia trenerem personalnym

Jeśli przychodzi do nas osoba borykająca się z nadwagą, a do tego z niską samooceną i z niskim poziomem motywacji, mamy przed sobą nie tylko zadanie ułożenia planu treningowego, ale także zbudowania w niej pewności siebie, poczucia własnej wartości oraz zadanie zainspirowania jej i wyrobienia postawy optymistycznej. Nie jest to łatwe i nie każdy to potrafi. Dlatego kurs trenera personalnego nie da nam wiele, jeśli nie będziemy mieć do tego charakterologicznych inklinacji. Trener personalny powinien być empatyczny, mieć dobre zdolności komunikacyjne, posiadać otwartą osobowość i swobodny, entuzjastyczny sposób bycia.

W pracy trenera osobistego przyda nam się także znajomość podstawowych zagadnień z zakresu psychologii (jeśli takowych nie posiadamy, poznamy je na kursie trenera personalnego). Wskazane są również umiejętności dydaktyczne i metodyczne – naszym zadaniem będzie uczenie innych osób, a także wiedza z zakresu anatomii, teorii sportu, form treningowych, dietetyki. Jednak wszystkie te teoretyczne umiejętności można nabyć na kursie trenera personalnego, najważniejsze są predyspozycje osobowościowe, no i oczywiście dobra forma fizyczna, której zdecydowanie nie może zabraknąć.

Kurs trenera personalnego

Jeśli chcemy wybrać się na kurs trenera personalnego, warto rozejrzeć się po okolicznych fitness klubach, ośrodkach sportu, uczelniach, ośrodkach doskonalenia zawodowego. Z reguły takie szkolenia organizowane są dość często, nie powinniśmy więc mieć problemów z ich znalezieniem.

Ceny kursów trenera personalnego wahają się w granicach 1000-1600 zł. Po ukończeniu takiego szkolenia i zdaniu egzaminu możemy zacząć budować swoją ścieżkę kariery w tym kierunku albo w jakiejś placówce sportu lub rekreacji, albo na własną rękę.

Tekst powstał we współpracy z TotalFit Center

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *